Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

2. aprīlī parakstītais, 630 miljonus eiro vērtais līgums ar spāņu kompāniju CAF par jauno vilcienu iepirkumu visticamāk tiks izbeigts 2. oktobrī, un tiks izsludināts jauns konkurss, kura vērtība varētu būt krietni zemāka – 163,2 līdz 170 miljoni eiro, liecina Pietiek rīcībā esošie a/s Pasažieru vilciens (PV) ierobežotas pieejamības dokumenti.

Lai gan a/s Pasažieru vilciens formāli turpina sarunas ar konkursā par jauno vilcienu piegādi uzvarējušo spāņu kompāniju CAF, lai panāktu 2. aprīlī parakstītā līguma, kas vēl nav stājies spēkā, grozīšanu tā, lai tas atbilstu sākotnējam konkursa nolikumam, faktiski PV jaunā vadība strādā pie cita scenārija.

Jau jūlijā uzņēmuma jaunā valde neafišēti devusi zaļo gaismu scenārijam “B”, un uzsākts darbs jauna konkursa nolikuma un tehniski ekonomiskā pamatojuma izstrādes, kā arī top jauns pieteikums Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējumam.

Pietiek rīcībā nonākušie PV iekšējie ierobežotas pieejamības dokumenti rāda, ka jaunajā konkursā tāpat kā jau nobremzētajā iepirkumā paredzēts iepirkt 34 jaunus elektrovilcienus, rēķinoties, ka viena vilciena izmaksas būtu aptuveni 4,93 miljoni eiro, kas ļautu apgūt visu šim projektam pieejamo Kohēzijas fonda līdzfinansējumu. Projekta kopējās izmaksas pašlaik tiek lēstas aptuveni 167,6 līdz 170 miljoni eiro, kas ļautu apgūt 142,4 miljonu eiro (aptuveni 100 miljoni latu) lielu ES līdzfinansējumu.

PV jaunā valde, kurā bez konkursa tika iecelts arī eksministrs Aigars Štokenbergs (Vienotība), devusi uzstādījumu, ka jaunā konkursa nolikumam un tehniskajai specifikācijai, pie kā jau norit darbs, jābūt “elastīgai”, lai vadošie vilcienu ražotāji varētu bez būtiskām investīcijām un īsā laikā pielāgot viņu ražošanā esošos elektrovilcienu modeļus PS vajadzībām.

Kuluāros tiek uzskatīts, ka valdošā partija Vienotība ir labvēlīga vilcienu iepirkumam no šveiciešu kompānijas Stadler. Jau notikušais vilcienu iepirkums beidzās laikā, kad Satiksmes ministrijas vadībā atradās ar Aivara Lemberga ietekmi saistītās Zaļo un zemnieku savienības pārstāvis Uldis Augulis. Šim iepirkumam politisko “stopkrānu” norāva premjera Valda Dombrovska un finanšu ministra Andra Vilka (abi Vienotība) iebildumi un bažas, ka līgums, kuru 2. aprīlī ar spāņu kompāniju CAF parakstīja PV iepriekšējā vadība, neatbilst konkursa nolikuma prasībām, tādēļ Latvija var zaudēt 100 miljonu latu lielo ES līdzfinansējumu. Pašlaik, kā liecina Pietiek rīcībā nonākušie PV iekšējie dokumenti, uzņēmuma nomainītā vadība, plānojot jaunu vilcienu iepirkumu, devusi uzstādījumu izstrādāt elastīgāku konkursa nolikumu.

Pietiek rīcībā esošās PV aplēses rāda: ja viena elektrovilciena izmaksas nepārsniegs 4,8 miljonus eiro (34 vilcieni izmaksātu 163,2 miljonus eiro), neapgūti paliktu 3,68 miljoni eiro no pieejamā ES līdzfinansējuma. Tādēļ, lai jaunajā iepirkumā nodrošinātos, ka tiek apgūts viss pieejamais ES līdzfinansējums, ja viena vilciena izmaksas izrādītos būtiski mazākas par 5 miljoniem eiro, PV plāno kā projekta attiecināmos izdevumus iekļaut arī citas izmaksas, piemēram, publicitātes pasākumus, prasību pēc minimālā rezerves daļu fonda, tās iekļaujot vilcienu cenā kā to sastāvdaļu.

Vēl viens no scenārijiem paredz, ka daļu ES līdzfinansējuma, ja vilcienu iegādes cena neļauj apgūt visu pieejamo summu, izmanto peronu rekonstrukcijas projektam. ES Kohēzijas fonda apguves nosacījumi ļauj attiecināmajos izdevumos iekļaut arī izmaksas, kas saistītas ar valsts publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras attīstīšanu un peronu rekonstrukcija šim kritērijam atbilstu, uzskata PV.

Plānotās jaunā vilcienu iepirkuma izmaksas tiek lēstas teju par trešdaļu mazākas nekā jau notikušajā konkursā, jo jaunajā iepirkumā vairs neplāno iekļaut vilcienu apkopi 30 gadu termiņā pēc to piegādes. Tāpat jaunajā iepirkumā netiktu iekļauta 7 dīzeļvilcienu piegāde. Tā vietā tiek apsvērts līdz ar jauno elektrovilcienu iepirkumu kā nākotnes opciju izsludināt vismaz 10-12 dīzeļvilcienu piegādi, rēķinoties, ka to iepirkums nebūs šī plānošanas perioda Kohēzijas fonda projekta sastāvdaļa.

Novērtē šo rakstu:

0
0