Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts akciju sabiedrības Latvijas dzelzceļš meitasuzņēmuma LDz Cargo nule izsludināts konkurss rada nopietnas aizdomas par jau iepriekš „sarunātu” šī daudzmiljonu iepirkuma iznākumu: konkursā, kura vērtība varētu būt virs četriem miljoniem latu, pretendentiem apjomīgais piedāvājums par 100 kravas vagonu piegādi jāsagatavo un jāiesniedz divu nedēļu laikā.

Līdz šā gada 6. aprīļa rītam visiem pretendentiem, kas būs samaksājuši 366 latus par konkursa nolikumu un spējuši divu nedēļu laikā sagatavot detalizēto piedāvājumu un visus nepieciešamos dokumentus, tie jāiesniedz SIA LDz Cargo birojā, lai piedalītos „atklātā konkursā par 100 kravas vagonu: 60-pēdu platformu piegādi konteineru, riteņtehnikas un citu kravu pārvadāšanai”.

Iepirkumu uzraudzības biroja vadītājs Andrejs Tiknuss šo konkursu ceturtdien nevēlējās komentēt, tikmēr aptaujātie nozares speciālisti vienbalsīgi apgalvo: šāda apjoma un sarežģītības konkursam piedāvājums nepilnās divās nedēļās nav sagatavojams, protams, ja vien „vajadzīgie” pretendenti atšķirībā no pārējiem par konkursu un tā nosacījumiem nav informēti jau krietnu laiku iepriekš.

Pats uzņēmums un arī Latvijas dzelzceļš uzskata, ka šāda konkursa rīkošana vispār neesot obligāta – un arī tāpēc iebildumi pret ļoti īso termiņu esot nepamatoti. „LDz Cargo nav publisko iepirkumu subjekts, tādēļ šāda konkursa izsludināšana viņiem nav obligāta. Šis konkurss ir mēģinājums iegūt lētāko cenu un izdevīgāko piedāvājumu,” saka Latvijas dzelzceļa preses sekretāre Antra Birzule.

Faktiski varot teikt, ka platformu iepirkums sācies jau pagājušā gada beigās, jo, tā kā LDz Cargo ir valsts uzņēmējsabiedrības meitas uzņēmums, šāds iepirkums ir jāsaskaņo ar Latvijas dzelzceļu, bet tam – ar Satiksmes ministriju. Tā nu esot patērēts diezgan ilgs laiks, taču pašlaik esot pienākusi lielā steiga: „Ir ļoti svarīgi iegādāties šīs platformas pēc iespējas ātrāk, jo ar katru dienu tās kļūst dārgākas, jo pasaulē aug metāla cenas, kā arī visā bijušajā PSRS teritorijā, kā arī Lietuvā un Igaunijā ir liels pieprasījums pēc šīm platformām. Arī Lietuvas un Igaunijas dzelzceļa kompānijas gatavojas iegādāties platformas, un tagad notiek cīņa par to, kuram izdosies pirmajam.”

Pieprasījums pēc platformām esot pieaudzis, jo pieauguši konteineru pārvadājumu apjomi, tādēļ platformu trūkstot visiem pārvadātājiem NVS teritorijā. Kopumā LDz Cargo būtu vajadzīgs ap pustūkstoti platformu, kā pietiktu aptuveni 10 vilcienu sastāviem.

Tiesa, faktiski Latvijas dzelzceļa pārstāve pati atzīst, ka iepriekšējas pārrunas ar „vajadzīgajiem” pretendentiem jau notikušas un viņiem atšķirībā no citiem nekāda pārsteiguma par konkursu nebūs. „14 dienu pieteikšanās termiņš nav pārāk īss, jo tie, kuri reāli var piedāvāt šādas platformas, ir pauduši gatavību iesniegt piedāvājumus. Latvijā šādas platformas neražo, tās piegādās kāds ražotājs no NVS valstīm,” apliecināja Birzule.

Tomēr gaidāms, ka pieteikumu konkursam tomēr iesniegs arī pašmāju ražotājs – AS Rīgas Vagonbūves rūpnīca (RVR). Tās valdes loceklis Lācars Raisbergs atminas, ka „pēc iepriekšējā iepirkuma, kad LDz Cargo „pa kluso” no Ukrainas nopirka platformas, mēs paudām gatavību piegādāt, un toreiz viņi teica, ka pirks vēl, lai mēs gatavojamies”.

Saskaņā ar Raisberga teikto RVR interesētu piegādāt šīs platformas, taču uzņēmumam to saražošanai nepieciešams aptuveni pusgads. Piedāvājumu konkursam RVR plānojot iesniegt, taču esot grūti pateikt, cik tas būs konkurētspējīgs.

No neoficiāliem avotiem Pietiek zināms, ka par „īstajām” konkursā tiek uzskatītas divas ārvalstu kompānijas. Viena no tām LDz Cargo „atklātajā konkursā” arī uzvarēšot.

Novērtē šo rakstu:

0
0